Konkurs recytatorski - informacja!

Szanowni Państwo! Zaplanowany na 23.10 konkurs recytatorski, nie odbędzię się z powodów niezależynch od organizatora.

Spotkanie organizacyjne

Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych na kursy języka rosyjskiego w naszym Centrum na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, tj. 28 września o godzinie 17.00 w Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego, ul. Sienkiewicza 19.

Prosimy o założenie maseczek ochronnych lub przyłbic wchodząc do Centrum.

Do zobaczenia!

Uwaga!

W dniach 27.07. - 31.07. 2020 r.
Centrum Kultury
i Języka Rosyjskiego
z powodów technicznych będzie NIECZYNNE!

Za utrudnienia przepraszamy.

Bookcrossing w CKiJR!

85222221 1871844309616388 8161469900091555840 n We współpracy z Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie stworzyliśmy dla Państwa miejsce, w którym możecie zostawić przeczytaną już książkę i wybrać sobie kolejną, którą zabierzecie do domu 🤩
Bookcrossing, a po rosyjsku - книговорот 👌🏻 to ruch, dzięki któremu możecie państwo wymieniać się książkami w języku rosyjskim 🇷🇺 z innymi czytelnikami w Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku ❤️
Wśród książek znajdzie się trochę literatury dla dzieci, poezja, książki do nauki gramatyki języka rosyjskiego, czasopisma i wiele innych❗
Zapraszamy 😊

84739224 1871844282949724 5095941738510417920 n 84937760 1871844246283061 7454309792572506112 n

Informacja!

Uprzejmie przypominamy, że w okresie wakacji (od 1 lipca do 31 sierpnia) Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego-filia Miejskiej Biblioteki w Słupsku czynna
poniedziałek - 10.00 - 15.00
wtorek - piątek: 10.00 - 17.00
Od wtorku do piątku obowiązuje przerwa na dezynfekcję w godzinach 14.00 - 14.30.

Rocznica narodzin Anny Achmatowej

"И мы сохраним тебя, русская речь,
Bеликое русское слово,
Свободным и чистым тебя пронесем,
И внукам дадим, и от плена спасём
навеки!"

Niebieski_Plaża_Prosty_Kolaż_Wpis_na_Facebooku_1.png

Anna Achmatowa (ros. Анна Ахматова, właściwie Anna Andriejewna Gorienko (ros. Анна Андреевна Горенко); ur. 11 czerwca/23 czerwca 1889 w Odessie, zm. 5 marca 1966 w Domodiedowie) – jedna z najwybitniejszych rosyjskich poetek XX wieku, czołowa przedstawicielka modernizmu i akmeizmu. Nazywana duszą rosyjskiego Srebrnego Wieku, porównywana z Safoną i Mozartem.

Jej twórczość to zarówno refleksyjne, subtelne liryki, jak i uniwersalne, z genialną strukturą wewnętrzną poematy w rodzaju Requiem (1935–40), mistrzowskiej tragedii o terrorze stalinowskim. Pisała utwory różnorodne tematycznie, jak Czas i pamięć, Los artystki, czy Trauma lat życia i tworzenia w cieniu stalinizmu. Jest też autorką prac historycznych o Puszkinie oraz wspomnień o Aleksandrze Błoku i Amedeo Modiglianim. Z niewielkimi przerwami władze radzieckie ledwo ją tolerowały, przez długie okresy zakazywano publikowania jej poezji, a w 1946 roku stała się ofiarą bezpardonowej polityczno-ideowej nagonki ze strony partii, która doprowadziła do powtórnego zakazu publikacji i wystąpień publicznych. Po śmierci Stalina, wraz z nastaniem tzw. odwilży, stopniowo przywracana do życia publicznego i świadomości społeczeństwa ZSRR.

➡️ Źródło informacji: wikipedia

Dzień pamięci i żalu

Brązowy_Vintage_Zdjęcie_Kolaż_Post_na_Facebooku_1.png

Wczoraj, tj. 22 czerwca w Rosji, Białorusi i na Ukrainie obchodzony był Dzień pamięci i żalu.

Rokrocznie, właśnie 22 czerwca w rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na terytorium Rosji opuszczane są flagi do połowy masztu. Instytucje kultury, telewizja i radio przez cały dzień powstrzymują się od rozrywkowych przedsięwzięć i przekazów.

Przywódcy kraju w tym dniu składają wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Moskwie.

Mieszkańcy Rosji upamiętniają początek Wielkiej Wojny Ojczyźnianej chwilą ciszy i biciem dzwonów, w całym kraju odbywają się różne akcje patriotyczne. W wielu miastach pierwsze imprezy okolicznościowe odbywają się w momencie, kiedy rozpoczęła się wojna.

Według oficjalnych danych straty Związku Radzieckiego w czasie wojny wyniosły prawie 27 milionów ludzi. Według odtajnionym niedawno danych Państwowego Komitetu Planowania ZSRR liczba ta sięga 42 milionów ludzi.

➡️ Źródło informacji: sputniknews.com

Ratujemy pomniki!

Centrum zaangażowało się w społeczna inicjatywę ratowania pomnika Żołnierzom Armii Czerwonej. rpom
W naszym mieście powstała grupa mieszkańców, której nie są obojętne losy pomników. Z prywatnych pieniędzy zostanie odrestaurowany pomnik w Smołdzinie. Właściwie to jest to grobowiec. Wg dokumentów jest tam pochowane 18 osób, które zostały ciężko ranni w bojach na ziemi smołdzińskiej w 1945 roku. Do tej inicjatywy przyłączyło się również Stowarzyszenie "Kursk", celem którego jest rekonstrukcja / odbudowa wojskowej i zabytków i atrakcji kulturalnych na terenie dzisiejszej Polski, jak również skutecznej pomocy dla samorządów w zakresie opieki i nadzoru w miejscach pamięci o różnych bitwach wojskowych, pomników chwały wojskowej i innych zabytków pod ochroną państwa polskiego.

UWAGA!!!

Zgodnie z wytycznymi Pani Prezydent Krystyny-Danileckiej-Wojewódzkiej Biblioteka Główna, wszystkie fiiie oraz Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego zostają zamknięte do odwołania.

Archiwum artykułów