"Bal u Wolanda"

Dnia 16 stycznia 2015 r. w Słupskim Ośrodku Kultury odbył się „Bal u Wolanda”, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną- Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego. Bal ten był formą promocji literatury rosyjskiej. Jego głównym elementem było krótkie przedstawienie teatralne które w autorski sposób inscenizowało wielki bal u szatana opisany przez Michaiła Bułhakowa w powieści „Mistrz i Małgorzata”. Dodatkowo inscenizacja ta została osadzona w realiach współczesnego Słupka. Autorką scenariusza jest prof. Galina Nefagina z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Na czas balu sala słupskiego SOKu- głównego partnera wydarzenia, zamieniła się w mroczną krainę moskiewskich demonów. W poszczególne postacie wcielili się miłośnicy literatury, osoby związane z słupskim kręgiem kultury i nauki.

Imprezę otworzyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej- Danuta Sroka. Wszystkie postacie zostały odpowiednio ucharakteryzowane przez makijażystki Martę Deszcz i Krystynę Bogusz. Po zakończeniu inscenizacji rozpoczęła się zabawa karnawałowa. Licznie przybyli goście, pojawili się we wspaniałych strojach z lat dwudziestych. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.Do tańca, oraz podczas przedstawienia, tworząc niesamowity klimat, przygrywał słupski zespół Button Band. Pyszne kanapki, napoje oraz elegancką obsługę kelnerską w ramach współpracy z MBP zapewniła sala bankietowa „Oktan”. Dekoracje oraz stroje dla aktorów zostały użyczone przez partnerów wydarzenia: Nowy Teatr im. Witkacego, Państwowy Teatr Lalki Tęcza oraz Bałtycką Galerie Sztuki Współczesnej. Na scenie wystąpili: Woland- prof. Daniel Kalinowski, Małgorzata- Klaudia Michałowska, Korowiow- Daniel Klusek, Behemot- Edyta Wolska, Hella- Kamila Salwiak, Asasello- Przemysław Stusek, alchemik Jacek- Łukasz Więckowski, hrabia Kacper- Andrzej Chrzanowski, Rycerz Głos- dr Bronisław Nowak, Pani Pomorzanka- Luba Micińska, Pan Faust-Ivan Żydowicz, Pani Faustyna- prof. Galina Nefagina, hrabia Dracula- Andras Asztalos, Cyganki- Agnieszka Łanska, Anna Lisiecka, Katarzyna Lutkiewicz, Marta Deszcz, Martyna Sabat, Prezes- Jacek Szuba, baron Maigel- Rafał Kuligowski, sługa Małgorzaty- Grzegorz Żywicki, Mistrz- prof. Tadeusz Osuch.