"Lermontow jakiego nie znamy"

14 listopada 2014 r. w słupskim teatrze „Rondo”  w ramach obchodów 200 rocznicy  urodzin Michaiła Lermontowa , odbył się organizowany przez CKiJR  wieczorek poetycki – „Lermontow jakiego nie znamy”. Podczas wieczorku można było usłyszeć wiersze w kilku językach: rosyjskim, polskim, angielskim oraz niemieckim. W języku rosyjskim czytane były wiersze „Осень” (Jesień), „Желание” (Życzenie), „Смерть поэта” (Śmierć poety)  "Прощай, немытая Россия"  (Żegnaj mi, Rosjo nieumyta) oraz „Пророк” (Prorok). W języku polskim wybrzmiały wiersze „Ballada”, „Borodino”, „Kołysanka kozacka” oraz „I smutek i nuda”.  Po angielsku był wiersz „Sail” (Żagiel) a po niemiecku „Wolken” (Chmury) oraz „Der Felsen” (Urwisko). Poza wierszami usłyszeć można było piosenkę „Demon” w wykonaniu rockowego zespołu Unreal, który wykorzystał tekst wiersza Lermontowa o tym samym tytule. W wersji muzycznej zaprezentowany został także wiersz „Ja piszę do Was” w wykonaniu Siergieja Nikitina. Wiersz „Wychodzę samotnie na drogę” zaśpiewała na żywo w języku rosyjskim Aleksandra Baranowska przy akompaniamencie muzyki Tadeusza Picza i Macieja Banachowskiego. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca wiele ciekawych zdjęć i obrazów związanych z Lermontowem, które będzie można również obejrzeć w formie wystawy w CKiJR od 19 listopada.  Poezję Lermontowa czytali: Aleksandra Baranowska, Maria Chamier-Gliszczyńska, Agnieszka Łanska, Anna Łanska Luba Micińska, Halina Staniszewska oraz Jerzy Zellma. Wszystkim wykonawcom bardzo dziękujemy za pomoc.

Archiwum artykułów