Festiwal studencki w Bugarii

W dniach 11-16 września 2017, jak co roku, grupa studentów ze Słupska, udała się na Europejski Festiwal Rusycystów- "Друзья прекрасен наш союз!” Miejscem spotkania młodzieży z całej Europy był ponownie leżący nad brzegiem Morzą Czarnego ośrodek Kamcziji w Bułgarii, nieopodal Warny. Głównym organizatorem Festiwalu jest rosyjska Fundacja „Russkij Mir”, zaś organizatorem wyjazdu Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w Słupsku. Pierwszego dnia Festiwalu tj. 11 września miała miejsc oficjalna prezentacja drużyn na dużej scenie. Zespoły pokazały narodowe stroje, przysmaki i napoje. Przedstawiły także swoje miasta, szkoły i uczelnie. Całkowite koszty pobytu uczestników były pokrywane przez fundację „Russkij Mir”

Drugiego dzień festiwalu tj. 12.09 rozpoczął się od uroczystego otwarcia, powitania chlebem i solą. Następnie rozpoczęto zmagania konkursowe w ramach których zawodnicy demonstrowali scenki dramatyczne przygotowane w oparciu o utwory Puszkina, deklamowali wiersze poety, fragmenty jego poematów, śpiewali pieśni z jego tekstami.  Natomiast wieczorem w pięknej scenerii przy ognisku odbył się wieczór pieśni bardowskiej.

Trzeci dzień festiwalu był bardzo napięty. Rozpoczął się od konkursu muzycznego w którym uczestniczył jeden przedstawiciel z każdej drużyny. Kolejne dwa konkursy były to konkursy wiedzy. Drużyny zgromadzone w sali widowiskowej za pomocą specjalnych urządzeń odpowiadały na pytania testowe wyświetlane na dużym ekranie. Pytania dotyczyły twórczości Aleksandra Puszkina oraz rosyjskich przysłów. Ostatnia wieczorna atrakcja, to zmagania zespołów, które na dużej scenie prezentowały humorystyczne scenki z życia uczniowskiego i studenckiego. Śmiechom i zabawie na sali nie było końca. Poza tym w ciągu dnia młodzież mogła wziąć udział w warsztatach tanecznych, wokalnych, kulinarnych, rękodzieła lub rzemiosła.

Główną atrakcją czwartego dnia był wyjazd do Warny. Tam odbył się uroczysty pochód ulicami miasta. Wszystkie drużyny przemaszerowały z flagami i barwami narodowymi swoich państw. Następnie była okazja do zwiedzania tego pięknego miasta oraz zakupów. Po powrocie do ośrodka Kamczija odbyła się impreza „Karaoke - bitwa”. Każda z drużyn prezentowała własne wykonanie wylosowanego wcześniej utworu. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Ostatniego dnia zmagań, odbyły się zawody sportowe . Drużyny stanęły w pojedynku w kilku testach sprawnościowych. Wszystko to, odbywało się w palącym słońcu na piękniej plaży Morza Czarnego. Po ich zakończeniu przyszedł czas na relaks i wypoczynek, oczywiście również na plaży. Wysoka temperatura zachęcała do opalania i morskich kąpieli. Po obiedzie odbyła się uroczysta ceremonia zamknięcia festiwalu. Cała ekipa ze Słupska w bardzo dobrych humorach z czterema zdobytymi nagrodami, wyjechała do Polski kolejnego dnia w sobotę, 16 września. Dzięki festiwalowi młodzież miała okazję do nauki języka rosyjskiego w praktyce, zawarcia nowych- międzynarodowych znajomości, oraz dobrej zabawy i wypoczynku.