Nowy cykl fillmowy W CKiJR!

"Od Eisensteina do Michałkowa. Literatura i historia Rosji w filmie"

aleksander newski

CKiJR serdecznie zaprasza na nowy cykl filmowy- „ Od Eisensteina do Michałkowa. Literatura i historia Rosji w filmie”. W ramach cyklu w pierwsze czwartki każdego miesiąca odbędą się projekcje filmów opartych na historii i literaturze rosyjskiej. Na pierwszy pokaz zapraszamy już w najbliższy czwartek 12 lutego o godz. 16. Wyświetlany będzie film Siergieja Eisenstein- „Aleksander Newski”.

Doborowa obsada, niesamowite dekoracje, ogromny rozmach przy realizacji – to tylko niektóre z atutów tego filmu. Fabułę oparto na autentycznych wydarzeniach z XIII wieku. Akcja toczy się w 1242 roku. Fabuła rozpoczyna się w chwili przekroczenia wschodnich granic przez Zakon Krzyżacki Mieszkańcy Nowogrodu pod wodzą znanego z waleczności księcia Aleksandra Newskiego dzielnie stawiają opór. Dwaj główni bohaterowie to Gawryło Oleksycz i Waśka Busłaj, którzy nota bene są autentycznymi postaciami historycznymi. W filmie na tle wojny, toczy się opowieść o ich miłości do tej samej kobiety, która obiecała swoją rękę temu, kto okaże się lepszy w bitwie. Kulminacją jest scena bitwy na zamarzniętym jeziorze Pejpus. W połączeniu z niesamowitą muzyką Prokofiewa, wszystko razem robi imponujące wrażenie.

Rok produkcji: 1938

Gatunek: dramat, wojenny

Wersja językowa: rosyjska z polskimi napisami

Archiwum artykułów