Klub "Okno" zaprasza w maju!

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARII DĄBROWSKIEJ - CENTRUM KULTURY I JĘZYKA ROSYJSKIEGO W SŁUPSKU

„WNIEBOWSTĄPIENIE" (ВОСХОЖДЕНИЕ)

******************************

„ZAGUBIENI NA SYBERII” (КАК НАЗЛО СИБИРЬ)

*************************

„CICHY DON" cz.1 (ТИХИЙ ДОН ч.I)

„CICHY DON" cz.2 (ТИХИЙ ДОН ч.2)
*****************************

„CICHY DON" cz.3 (ТИХИЙ ДОН ч.3)
*****************************

„Wniebowstąpienie" (Восхождение)

Literacką podstawą tego obrazu było opowiadanie „Sotnikow” białoruskiego pisarza Wasila Bykaua. Akcja filmu toczy się podczas II wojny światowej zimą 1942 roku i opisuje wędrówkę dwóch radzieckich partyzantów, wysłanych przez dowódcę w poszukiwaniu żywności. Głodni i bez możliwości zdobycia pożywienia wędrują przez terytoria kontrolowane przez okupantów niemieckich. Podczas wymiany strzałów z wrogiem, jeden z nich - Sotnikow zostaje ranny. Próbuje popełnić samobójstwo, ale jego towarzysz Rybak wydobywa go z zasadzki. Zostają jednak ujęci i przesłuchiwani przez śledczego Portnowa – przed wojną partyjnego aktywisty i agitatora, a teraz kolaboranta. Stawiający opór Sotnikow jest poddawany torturom, a Rybak godzi się na współpracę. Sotnikow gnie w publicznej egzekucji, a Rybak w ostatniej scenie, już jako policyjny kolaborant, próbuje nieudanie popełnić samobójstwo...

FILM  W ORYGINALNEJ WERSJI JĘZYKOWEJ !

Rok produkcji: 1977

Gatunek: dramat, wojenny

Reżyseria: Łarisa Szepitko

Obsada:  Boris Plotnikov, Władimir Gostiuchin, Anatoli Solonitsyn,
Maria Winogradowa

„Zagubieni na Syberii"(Как назло Сибирь)

Matthias Bleuel pracuje w niemieckiej firmie logistycznej, która wysyła go na Syberię. Ma tam usprawnić pracę rosyjskiego oddziału firmy. Przygotowany na starcie z syberyjskim zimnem Bleuel ląduje w Nowosybirsku. Okazuje się, że Syberia jest zupełnie inna, niż się spodziewał. Przede wszystkim trwa tam pełnia lata. Matthias przypadkowo poznaje śpiewaczkę ludową,  o której nie potrafi przestać myśleć. Aby zdobyć jej miłość, jest gotowy na wszystko. Film można określić jako dwujęzyczny. Część kwesti wypowiadana jest w języku niemieckim a część w rosyjskim

FILM  Z POLSKIM LEKTOREM!

Rok produkcji: 2012

Gatunek: komedia

Reżyseria: Minu Barati,Michael Ebmeyer

Obsada: Katja Riemann, Joachim Król, Zoya Buryak, Vladimir Burlakov, Aleksandr Garkushenko

„Cichy Don” (Дядя Ваня)

Projekcja filmowa w ramach cyklu „Od Eisensteina do Michałkowa. Literatura i historia Rosji w filmie”. Film ten jest wierną adaptacją znanej i cenionej powieści noblisty Michaiła Szołochowa pod tym samym tytułem. Akcja tej epickiej opowieści rozgrywa się w czasie wielkich przemian społecznych zachodzących w Rosji na początku XX wieku. Głównym wątkiem filmu są losy dońskiego kozaka Grigorija Melechowa, który nie umie znaleźć się w nowej, porewolucyjnej rzeczywistości. Targany sprzecznymi uczuciami, uwikłany w związek uczuciowy z kobietą, będącą "miłością jego życia", kilkakrotnie zmienia swoje orientacje polityczne. Świadomy jest jednak tego, że jest tylko małą cząstką olbrzymiej, bezdusznej machiny dziejowej.  Film podzielony jest na trzy odcinki.

FILM  Z POLSKIM LEKTOREM !

Rok produkcji: 1957

Gatunek: melodramat, wojenny