Klub "Okno" -kwiecień

*************************

TRUDNO BYĆ BOGIEM” CZ.2

(ТРУДНО БЫТЬ БОГОМ Ч.2)

„CZYSTE NIEBO” (ЧИСТОЕ НЕБО)
*****************************
„WIJ” (ВИЙ)
„ODLICZANE” (ЛИЧНЫЙ НОМЕР)

„Trudno być Bogiem" (Трудно быть богом)

Na innej planecie, będącej na etapie średniowiecza, grupa historyków z Ziemi żyje, udając przeciętnych obywateli. Główny bohater, Don Rumata, jest zdegustowany okrucieństwem, którego świadkiem jest w codziennej pracy, lecz jego przełożeni zabraniają jakiejkolwiek interwencji i zaburzenia naturalnego porządku historycznego na planecie. Jedyna rzecz, którą mają prawo zrobić historycy, to ochraniać i pomagać kilku nadzwyczajnym ludziom, którzy mogą przynieść pożytek całej planecie swoimi pomysłami i wiedzą. Rumata musi znaleźć jednego z takich ludzi,i uratować go z rąk Don Reby , władcy państwa i szalonego tyrana. Czarno-biały film oparty na motywach powieści Arkadija i Borysa Strugackich.

FILM  Z POLSKIMI NAPISAMI!

Rok produkcji: 2013

Gatunek: dramat, sci-fi

Reżyseria: Aleksey German

Obsada:Leonid Yarmolnik, Aleksandr Chutko, Yuriy Tsurilo,

Czyste niebo" (Чистое небо)

Bohaterem filmu jest lotnik Aleksiej Astachow, którego samolot zostaje zestrzelony przez Niemców. Jego towarzysze walki są przekonani , że zginął. Wszyscy go opłakują. Aż tu nagle, po trzech latach, mężczyzna powraca żywy, z niewoli. Wkrótce bezpodstawnie zostaje oskarżony o zdradę... Kiedy wszyscy się od niego odwracają, tylko jedna osoba nadal trwa przy nim. Jest nią Szura - ukochana Astachowa sprzed wybuchu wojny, która wierzy w jego niewinność. Będzie wiernie czekać, aż zostanie zrehabilitowany, tak jak czekała na niego i wierzyła, że wróci, gdy uznano go za poległego na froncie...

FILM  Z POLSKIM LEKTOREM!

Rok produkcji: 1967

Gatunek: dramat, wojenny, romans

Reżyseria: Grigori Czuhraj

Obsada: Yevgeni Urbansky, Georgi Georgiu, Alik Krylov, Nina Drobysheva

Wij" (Вий)

Podczas wakacyjnego spaceru Choma – student kijowskiego seminarium postanawia spędzić noc w stodole przypadkowo spotkanej staruszki. Wkrótce potem wychodzi na jaw, że kobieta jest czarownicą. Chomie udaje się uciec. Mężczyzna zostaje wezwany do odległego miasteczka, gdzie musi przeprowadzić modły nad zmarłą niedawno dziewczyną. Spędza samotnie trzy noce w kościele z dziwnie znajomo wyglądającymi zwłokami. Film jest adaptacją opowiadania Nikołaja Gogola.

FILM  Z POLSKIM NAPISAMI!

Rok produkcji: 1967

Gatunek: horror

Reżyseria: Georgi Kropachyov, Konstantin Yershov

Obsada: Natalya Varley, Nikolai Kutuzov, Leonid Kuravlyov, Aleksei Glazyrin

„Odliczanie"(Личный номер)

Major Smolin- oficer FSB ucieka z niewoli w Czeczenii. Polityczna intryga na najwyższych szczeblach zmusza go do udziału w akcji odbicia zakładników, których terroryści przetrzymują w moskiewskim cyrku. Wśród setek uwięzionych dzieci jest też 10-letnia córka Smolina. Celem terrorystów jest rzucenie Zachodu na kolana poprzez radioaktywne skażenie Rzymu i Watykanu brudną bombą. Aby przeciwstawić się temu zagrożeniu, rosyjskie i zachodnie siły specjalne jednoczą swe wysiłki, a Smolin ma odegrać rolę kluczowego agenta.

FILM  Z POLSKIM LEKTOREM!

Rok produkcji: 2004

Gatunek: akcja

Reżyseria: Aleksey Makarov

Obsada: Yevgeni Lavrentyev, Louise Lombard, Vyacheslav Razbegaev, Mariya Golubkina