Klub "Okno"- kwiecień/maj

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARII DĄBROWSKIEJ -

CENTRUM KULTURY I JĘZYKA ROSYJSKIEGO W SŁUPSKU

„LECĄ ŻURAWIE” (ЛЕТЯТ ЖУРАВЛИ)

*************************

„MGŁA” CZ.1  (ТУМАН Ч.1)

„MGŁA” CZ.2  (ТУМАН Ч.2)
*****************************
„SZCZĘŚCIE TY MOJE” (СЧАСТЬЕ МОЁ)

Przypominamy, że spotkania odbywają się w środę!

„Lecą żurawie” (Летят журавли)

Historia romantycznej i głęboko tragicznej miłości pary kochanków, których szczęściu przeszkodziła wojna. Borys zgłasza się jako ochotnik na front, Weronika w dniu swoich urodzin zostaje sama. Wojna zbiera swe okrutne żniwo - Borys ginie od zbłąkanej kuli. Weronika zaś poślubia jego brata Marka, któremu uległa w chwili stresu wywołanego nalotami bombowymi. Jej małżeństwo nie może być szczęśliwe - wszystkie myśli i uczucia dziewczyny zabrał ze sobą Borys. W dniu wyzwolenia wśród szczęśliwego, wiwatującego tłumu Weronika czuje się obco. Dla niej nie ma ukojenia. Niezwykły, wzruszający film pokazujący wojnę w nietypowy dla kinematografii radzieckiej sposób. Nie ma tu monumentalnych scen batalistycznych, rozwianych sztandarów i dowódców podejmujących decyzje ze stoickim spokojem. Kałatozow pokazuje wojnę z całą jej odpychającą ohydą, jako siłę niszczącą człowieka fizycznie i degradującą moralnie. Większość akcji rozgrywa się na zapleczu frontu na tle codziennego, morderczego wysiłku ludzi rzuconych w wir wojennej machiny. Wspaniałe role Samojłowej i Batałowa urzekają głębią przeżyć psychologicznych i oszczędnością środków wyrazu. Określając swój sposób pracy reżyser mówił: Wyznaję zasadę następującą: w filmie stwarzam kilka zasadniczych węzłów fabuły i te węzły nasycam liryzmem, aż do granic wytrzymałości. W tych punktach staram się atakować widza wzruszeniem. W nich wyrażam swój stosunek uczuciowy do tematu. Zwraca także uwagę strona plastyczna filmu. Kałatozow podkreślał, że język filmu jest językiem plastyki, a nie literatury, językiem obrazów a nie anegdoty i dialogów. Scenariusz wydaje mi się o tyle ważny, o ile stoją za nim obrazy. Uroda obrazów w tym filmie zasługuje na szczególną uwagę.

FILM  Z POLSKIM LEKTOREM!

Rok produkcji: 1957

Gatunek: melodramat

Reżyseria: Michaił Kałatozow

Obsada: Aleksiej Batałow, Wasilij Mierkuriew, Tatiana Samojłowa, Valentin Zubkov, Swietłana Charitonowa

Mgła (Туман)

Grupa żołnierzy armii rosyjskiej podczas ćwiczeń oddala się od oddziału, żeby skrócić sobie drogę. Biegną na przełaj i wpadają w mgłę, która przenosi ich w przeszłość, w lata Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Młodzi ludzie, którzy widzieli wojnę tylko w kinie, znajdą się w obliczu bezlitosnych zdarzeń tego czasu...

FILM  Z POLSKIMI NAPISAMI

Rok produkcji: 2010

Gatunek: dramat, wojenny

Reżyseria: Ivan Shurkhovetskiy, Artyom Aksyonenko

Obsada: Igor Shmakov, Dmitriy Sergin, Vasya Raksha, Alexei Markov, Ivan Lapin, Artyom Krestnikov, Ilya Glinnikov

„Szczęście ty moje”(Счастье моё)

Mroczna przypowieść o codzienności rosyjskiej wsi. Georgi, kierowca ciężarówki, wyjeżdża z rodzinnego miasta z ładunkiem towarów. Zmuszony do zjechania z autostrady gubi się w szczerym polu w głębi Rosji. Próbując rozpaczliwie odnaleźć właściwą drogę zostaje wciągnięty w spiralę szaleństwa i przemocy.

FILM  Z POLSKIMI NAPISAMI

Rok produkcji: 2010

Gatunek: dramat

Reżyseria: Siergiej Łoźnica