Klub "Okno" zaprasza!

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARII DĄBROWSKIEJ - CENTRUM KULTURY I JĘZYKA ROSYJSKIEGO W SŁUPSKU

„DWANAŚCIE MISIĘCY I ŚNIEŻYNKA"
(ДВЕНАДЦАТЬ МЕСЯЦЕВ)

******************************

„KOMOS JAK PRZECZUCIE”
(КОСМОС КАК ПРЕДЧУВСТВИЕ)

*************************

„DAMA PIKOWA” (ПИКОВАЯ ДАМА)

„KRAINA GŁUCHYCH” (СТРАНА ГЛУХИХ)

*****************************

„Dwanaście miesięcy i Śnieżynka"

(Двенадцать месяцев)

Animowana ekranizacja bajki Smuiła Marszaka. Krystyna jest sierotą i mieszka w małej chatce wraz z macochą i jej córką. Królewna również jest sierotą i mieszka w wielkim pałacu. Losy obu dziewczynek splotą się w tajemniczych okolicznościach podczas sylwestrowej nocy. Spotkanie w magicznym lesie, przy noworocznym ognisku na zawsze odmieni ich los. Bracia Miesiące pomogą zrozumieć dziewczynkom, że największą wartością w życiu jest przyjaźń. Śnieżynka to dziewczynka ulepiona ze śniegu przez parę bezdzietnych staruszków. Jest miła, wesoła i dobra. Niestety wraz z nadejściem wiosny i lata Śnieżynka zaczyna się roztapiać. Staruszkowie i okoliczne dzieci robią wszystko, by zatrzymać Śnieżynkę.

BAJKA Z POLSKIM DUBBINGIEM!

Rok produkcji: 2956

Gatunek: bajka

„Kosmos jak przeczucie”
(Космос как предчувствие)

Kiedy w 1957 roku ZSRR wysyłało swojego satelitę w kosmos, Sowieci byli przepełnieni nadzieją i optymizmem. W tym filmie marzenie o kosmosie symbolizuje marzenie o wolności. Główny bohater - Konyok jest prostym, dobrym człowiekiem kucharzem, zajmującym się amatorsko boksem. Żyje w małym miasteczku portowym w ZSRR. Jest związany z kelnerką Larą. Oboje śledzą ruchy satelity ze wzmożoną uwagą .Na bokserskim ringu Konyok poznaje Ghermana tajemniczego byłego więźnia politycznego. Gherman wyjawia sekret, że chce uciec na Zachód. W filmie obserwujemy przyjaźń Konyoka i Ghermana ten drugi opowiada przyjacielowi o możliwościach które leżą za granicą ZSRR.

FILM  Z NAPISAMI W JĘZYKU POLSKIM !

Rok produkcji: 2005

Gatunek: dramat

Reżyseria: Aleksei Uchitel

Obsada:  Yevgeny Mironov, Evgeniy Tsyganov, Irina Pegova, Elena Lyadova

„Dama Pikowa”(Пиковая дама)

Film stworzony na podstawie opery Piotra Czajkowskiego o tym samym tytule. Z kolei opera ta powstała na kanwie opowiadania Aleksandra Puszkina. Jest to jedna z najbardziej udanych ekranizacji powieści których powstało kilkanaście, nie tylko w Rosji ale także w innych  państwach.

FILM  W ORYGINALNEJ WERSJI JĘZYKOWEJ !

Rok produkcji: 1961

Czas trwania: 106  min.

Gatunek: musical, dramat

Reżyseria: Roman Tikhomirov

Obsada: Oleg Striżenow, Irina Gubanova, Olga Krasina, Vadim Medvedev

„Kraina Głuchych"  (Страна глухих)

Film opowiada o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet: głuchoniemej tancerki Jaji (Dina Korzun) i Rity (Czulpan Kamatowa), pracującej dla rosyjskiej mafii. Jaja oferuje Ricie bezpieczne schronienie, gdy okazuje się, że jej chłopak Alosza (Nikita Tjunin) przegrał pieniądze należące do mafii i ma teraz ogromy dług oraz poważny problem. Jaja w zamian za pomoc chce, by Rita zostawiła Aloszę i uciekła z nią daleko, do wyimaginowanego raju, tam, gdzie wartości materialne nie mają żadnego znaczenia. )

FILM  Z NAPISAMI W JĘZYKU POLSKIM !

Rok produkcji: 1998

Gatunek: dramat

Reżyseria: Walery Todorowski

Obsada: Dina Korzun, Aleksandr Yatsko, Maksim Sukhanov, Sergey Yushkevich, Chulpan Khamatova