Poznajemy matrioszkę!

DSC07073 DSC07085

 

 

 

 

 

 

 19 lipca 2017 r. CKiJR odwiedziły dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 1 MOPR w Słupsku, tematem spotkania była najsłynniejsza rosyjska lalka - matrioszka. Wykonuje się ją najczęściej z drewna lipowego, produkcję rozpoczyna się od najmniejszej laleczki. Półprodukt o potrzebnej wysokości jest obrabiany i przecinany na dwie części – dolną i górną. Jako pierwszą wykonuje się dolną część. Następnie wytacza się wewnątrz obie części tak, aby mniejsza lalka mieściła się w środku. I tak proces powtarza się, aż do największej zaplanowanej lalki. Do malowania matrioszek wykorzystuje się zarówno gwasz, jak i farby olejowe. Proces ozdabiania rozpoczyna się od namalowania twarzy, fartuszka, a potem przechodzi się do pozostałych elementów. Po wysłuchaniu prelekcji, na zakończenie spotkania, goście wykonali matrioszki wg swoich autorskich pomysłów.

Poznajemy Rosję- gżel

DSC07063 DSC07065

 

 

 

 

 

 

12 lipca 2017 r. CKiJR odwiedziła grupa dzieci uczęszczających na letnie półkolonie organizowane przez Szkołę Podstawową nr 2 w Słupsku. Tematem zajęć była rosyjska sztuka ludowa zdobienia porcelany – gżel. Dzieci poznały m.in. historię gżelu, sposób wytwarzania i malowania porcelany. Dowiedziały się, jak ważną rolę dla Rosjan pełnił gżel w przeszłości i jak powszechny jest współcześnie. Grupa miała okazję zapoznać się z prawdziwymi wyrobami z gżelu, znajdującymi się w Centrum. Następnie własnoręcznie za pomocą farbek, goście wykonali talerzyki z namalowanym niebieskim wzorem gżelu. Po zakończeniu prac plastycznych uczniowie obejrzeli bajkę „Masza i Niedźwiedź”. Ponadto dzieci obejrzały wystawę fotograficzną Parki Narodowe Rosji którą obecnie można zwiedzać w CKiJR.

Poznajemy symbole Rosji!

DSC07050 DSC07055

 

 

 

 

 

 

 10 lipca 2017 r. CKiJR odwiedziły dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 1 MOPR w Słupsku, tematem spotkania była symbolika Rosji. Podczas zajęć dzieci zapoznały się m. in. z wyglądem rosyjskiej flagi i symboliką jej kolorów. Dowiedziały się także, jak wygląda rosyjski herb i dlaczego za sprawą Iwana III widnieje na nim właśnie orzeł. Prelekcja dotyczyła także charakterystycznych dla Rosji sztuk ludowych, takich jak chochłoma, beresta i gżel. Podczas wizyty w Centrum goście mogli również zobaczyć do czego służy i jak wygląda rosyjski samowar. Odbyły się też zawody w składaniu matrioszki na czas. Spotkanie zakończył pokaz rosyjskich filmów animowanych, takich jak: „Wilk i Zając" (Nu, pogodi!) oraz „Masza i Niedźwiedź".

Letnie zajęcia o Maslenicy

DSC07049 7 lipca 2017 r. do CKiJR po raz dugi podczas wakacji przybyła grupa dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 2 i nr 4 MOPR w Słupsku. Tym razem tematem spotkania była Maslenica- rosyjskie święto ludowego kalendarza. Jest ono obchodzone corocznie, 8 tygodni przed prawosławną Wielkanocą- czyli świętem Paschy. Świętowanie trwa cały tydzień od poniedziałku do niedzieli. Z prelekcji oraz prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się m.in. jakie tradycyjne zabawy towarzyszą Maslenicy, jakie potrawy są spożywane w tym czasie i jakie inne obrzędy, zwyczaje i wierzenia ludowe są praktykowane. Po zakończeniu części teoretycznej wyświetlony został krótki fragment filmu „Cyrulik Syberyjski”, gdzie bardzo dobrze ukazana została Maslenica w XIX. Następnie dla porównania goście obejrzeli filmik ukazujący jak współcześnie wygląda świętowanie w Rosji.

Zajęcia wakacyjne w CKIJR

W dniach 5 oraz 6 czerwca 2017 r. CKiJR dwukrotnie odwiedziła grupa dzieci uczęszczających na wakacyjne zajęcie w świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 7 w Słupsku. Podczas pierwszego spotkania tematem zajęć była Syberia oraz kolej transsyberyjska. Dzięki prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną, dzieci poznała lepiej tą rozległą rosyjską krainę geograficzną. Na początku goście dowiedzieli się jaki obszar zajmuje Syberia, oraz na jakie strefy przyrodnicze jest podzielona. Poznali jej największe rzeki , oraz faunę i florę. Dowiedzieli się o mieszkańcach i miastach Syberii. Szerzej omówione zostało jezioro Bajkał oraz jego ekosystem. Drugą część zajęć stanowił temat o kolei transsyberyjskiej. Zawarte były w nim informacje o historii kolei, przebiegu jej trasy, ciekawostkach i najważniejszych stacjach. Drugiego dnia na zajęciach przedstawiona została Matrioszka. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi nazwa, jak narodziła się matrioszka, oraz jak jest wytwarzana. Poznały także różne jej rodzaje takie jak: twerska, zagorska, siemionowska, połchow-majdańska oraz autorska. Każdy z wymienionych typów różni się między sobą kształtem i wizerunkiem. Zaprezentowane zostały także rekordowe matrioszki, najwyższa na świecie- mierząca ponad 30 m., oraz największą pod względem liczby elementów (składa się ze 100). W drugiej części zajęć, uczniowie na wcześniej przygotowanych szablonach, samodzielnie, za pomocą pisaków wykonali własną matrioszkę.

 

Wakacje z CKiJR

DSC07033 DSC07036

 

 

 

 

 

 

5 lipca 2017 r. CKiJR odwiedziły dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 3 w Słupsku. Jako, że była to ich pierwsza wizyta , przed rozpoczęciem zajęć zapoznały się z Centrum oraz jego działalnością. Następnie dzięki prezentacji multimedialnej poznały podstawowe informacje o Rosji: flaga, herb, mapa, położenie geograficzne. Zostały również zaprezentowane sztuki ludowe takie jak gżel, chochłoma, beresta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wyroby wykonane tymi technikami. W drugiej części prezentacji przedstawione zostały postacie z rosyjskich bajek. Ponadto została wyświetlone zostały dwie z nich- „Masz i Niedźwiedź”.

Galeria

 • akademia.JPG
 • bn.JPG
 • DSC05887.JPG
 • DSC05940.JPG
 • DSC05946.JPG
 • DSC06067.JPG
 • filia1.JPG
 • kazachowie.JPG
 • kombatanci.JPG
 • kombatanci1.JPG
 • lermontowk3.JPG
 • podsumowaniewoland.JPG
 • quiz.JPG
 • soczi2.jpg
 • sp4kreml2.JPG
 • UTW1.JPG
 • UTW2.JPG
 • _DSC1999.JPG
 • _DSC2184_Medium.JPG
 • _DSC2374_Medium.JPG

Archiwum

Partnerzy


 
           

 

100

 

     
                   
 
 

CKiJR w Polsce