Zajęcia dla grupy z Białorusi

DSC07099 DSC07101

 

 

 

 

 

 

25 sierpnia 2017 r. CKiJR odwiedziła grupa dzieci ze Świetlicy nr 4 MOPR. Pośród gości była grupa dzieci z Białorusi dla których była to pierwsza wizyta w CKiJR. Tematem zajęć była tradycyjna rosyjska zabawka- matrioszka. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi nazwa, jak narodziła się matrioszka, oraz jak jest wytwarzana. Poznały także różne jej rodzaje takie jak: twerska, zagorska, siemionowska, połchow-majdańska oraz autorska. Każdy z wymienionych typów różni się między sobą kształtem i wizerunkiem. Zaprezentowane zostały także rekordowe matrioszki, najwyższa na świecie- mierząca ponad 30 m., oraz największą pod względem liczby elementów (składa się ze 100). W drugiej części zajęć , uczniowie na wcześniej przygotowanych szablonach, samodzielnie, za pomocą pisaków wykonali własną matrioszkę. Na koniec goście obejrzeli popularną rosyjską bajkę- „Masza i Niedźwiedź”.

O matrioszce w MCK!

20170801 110610 20170801 111423

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

1 sierpnia 2017 r. w zajęciach przeprowadzonych przez CKiJR, wzięły udział dzieci uczestniczące w letnich półkoloniach zorganizowanych przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku. Tematem wakacyjnego spotkania była najpopularniejsza rosyjska lalka – matrioszka. Rosyjska zabawka, złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, stanowi bardzo ważny element rosyjskiej historii i kultury. Uczestnicy zajęć podczas prelekcji dowiedzieli się m.in. skąd się wzięła matrioszka, jakie są jej rodzaje i jak wygląda proces jej wytwarzania oraz zdobienia. Kolejnym etapem spotkania była praca plastyczna nad projektem i wykonaniem własnej autorskiej „babuszki".

"Poznajemy Rosję"- rosyjska przyroda

DSC07093 DSC07096

 

 

 

 

 

 

 

26 lipca 2017 r. do CKiJR na cykliczne zajęcia przybyła grupa dzieci z Palcówki Wsparcia Dziennego nr 1 w Słupsku. Tematem zajęć była przyroda rosyjska. Uczniowie poznali faunę i florę Rosji. Dowiedzieli się na jakie strefy przyrodnicze jest podzielona, jakie rośliny i zwierzęta je tworzą. Zostały także przedstawione bardziej szczegółowo najbardziej charakterystyczne zwierzęta w Rosji. Goście porównali także przyrodę rosyjską do polskiej. Rozpoznali zwierzęta które występują zarówno w Rosji jak i w Polsce. Po zakończeniu prelekcji dzieci wykonały rysunki obrazujące rosyjską przyrodę. Na koniec grupa obejrzała kilka odcinków popularnej rosyjskiej bajki - „Masza i Niedźwiedź”.

Poznajemy matrioszkę!

DSC07073 DSC07085

 

 

 

 

 

 

 19 lipca 2017 r. CKiJR odwiedziły dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 1 MOPR w Słupsku, tematem spotkania była najsłynniejsza rosyjska lalka - matrioszka. Wykonuje się ją najczęściej z drewna lipowego, produkcję rozpoczyna się od najmniejszej laleczki. Półprodukt o potrzebnej wysokości jest obrabiany i przecinany na dwie części – dolną i górną. Jako pierwszą wykonuje się dolną część. Następnie wytacza się wewnątrz obie części tak, aby mniejsza lalka mieściła się w środku. I tak proces powtarza się, aż do największej zaplanowanej lalki. Do malowania matrioszek wykorzystuje się zarówno gwasz, jak i farby olejowe. Proces ozdabiania rozpoczyna się od namalowania twarzy, fartuszka, a potem przechodzi się do pozostałych elementów. Po wysłuchaniu prelekcji, na zakończenie spotkania, goście wykonali matrioszki wg swoich autorskich pomysłów.

Poznajemy Rosję- gżel

DSC07063 DSC07065

 

 

 

 

 

 

12 lipca 2017 r. CKiJR odwiedziła grupa dzieci uczęszczających na letnie półkolonie organizowane przez Szkołę Podstawową nr 2 w Słupsku. Tematem zajęć była rosyjska sztuka ludowa zdobienia porcelany – gżel. Dzieci poznały m.in. historię gżelu, sposób wytwarzania i malowania porcelany. Dowiedziały się, jak ważną rolę dla Rosjan pełnił gżel w przeszłości i jak powszechny jest współcześnie. Grupa miała okazję zapoznać się z prawdziwymi wyrobami z gżelu, znajdującymi się w Centrum. Następnie własnoręcznie za pomocą farbek, goście wykonali talerzyki z namalowanym niebieskim wzorem gżelu. Po zakończeniu prac plastycznych uczniowie obejrzeli bajkę „Masza i Niedźwiedź”. Ponadto dzieci obejrzały wystawę fotograficzną Parki Narodowe Rosji którą obecnie można zwiedzać w CKiJR.

Poznajemy symbole Rosji!

DSC07050 DSC07055

 

 

 

 

 

 

 10 lipca 2017 r. CKiJR odwiedziły dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 1 MOPR w Słupsku, tematem spotkania była symbolika Rosji. Podczas zajęć dzieci zapoznały się m. in. z wyglądem rosyjskiej flagi i symboliką jej kolorów. Dowiedziały się także, jak wygląda rosyjski herb i dlaczego za sprawą Iwana III widnieje na nim właśnie orzeł. Prelekcja dotyczyła także charakterystycznych dla Rosji sztuk ludowych, takich jak chochłoma, beresta i gżel. Podczas wizyty w Centrum goście mogli również zobaczyć do czego służy i jak wygląda rosyjski samowar. Odbyły się też zawody w składaniu matrioszki na czas. Spotkanie zakończył pokaz rosyjskich filmów animowanych, takich jak: „Wilk i Zając" (Nu, pogodi!) oraz „Masza i Niedźwiedź".

Galeria

 • akademia.JPG
 • bn.JPG
 • DSC05887.JPG
 • DSC05940.JPG
 • DSC05946.JPG
 • DSC06067.JPG
 • filia1.JPG
 • kazachowie.JPG
 • kombatanci.JPG
 • kombatanci1.JPG
 • lermontowk3.JPG
 • podsumowaniewoland.JPG
 • quiz.JPG
 • soczi2.jpg
 • sp4kreml2.JPG
 • UTW1.JPG
 • UTW2.JPG
 • _DSC1999.JPG
 • _DSC2184_Medium.JPG
 • _DSC2374_Medium.JPG

Archiwum

Partnerzy


 
           

 

100

 

     
                   
 
 

CKiJR w Polsce