Kolejna grupa przedszkolaków poznaje Rosję

DSC07295 DSC07303

 

 

 

 

 

 

 

15 listopada 2017 r. CKiJR po raz pierwszy odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Słupsku. Przedszkolaki wzięły udział w pierwszych zajęciach z cyklu „Poznajemy Rosję”. Przed ich rozpoczęciem zostały zapoznane z Centrum oraz jego działalnością. Następnie dzięki prezentacji multimedialnej poznały podstawowe informacje o Rosji: flaga, herb, mapa, położenie geograficzne. Zostały również zaprezentowane sztuki ludowe takie jak gżel, chochłoma, beresta. Dzieci miały okazję zobaczyć wyroby wykonane tymi technikami, które znajdują się na wyposażeniu CKiJR. W drugiej części prezentacji przedstawione zostały postacie z rosyjskich bajek. Grupa obejrzała dwie z nich- „Wilk i Zając” oraz „Masza i Niedźwiedź. Na koniec dzieci wykonały kolorowanki związane z tymi bajkami.

Zajęcia o Rosji z szóstoklasistami

DSC07293 14 listopada 2017 r. CKiJR po raz pierwszy odwiedzili uczniowie klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku. W związku z tym, że była to ich pierwsza wizyta, przed rozpoczęciem zajęć zostali zapoznani z Centrum oraz jego działalnością. Następnie dzięki prezentacji multimedialnej poznali podstawowe informacje o Rosji: flaga, herb, mapa, położenie geograficzne. Zostały również zaprezentowane sztuki ludowe takie jak gżel, chochłoma, beresta. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wyroby wykonane tymi technikami, które znajdują się na wyposażeniu CKiJR. Przedstawiono także matrioszki i inne tradycyjne rosyjskie zabawki. W prezentacji zawarte były również informacje o popularnych rosyjskich bajkach. Grupa obejrzała dwie z nich- „Wilk i Zając” oraz „Masza i Niedźwiedź”.

Zajęcia o rosyjskiej zimie

DSC07291 DSC07292

 

 

 

 

 

 

 

13 listopada 2017 r. w ramach comiesięcznych zajęć w CKiJR zjawiła się grupa dzieci z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 4 w Słupsku. Tematem zajęć była rosyjska zima. Uczniowie dowiedzieli się jaka pogoda panuje zimą w poszczególnych regionach Rosji. Przedstawione zostały także tradycyjne zabawy na śniegu oraz sposoby jak Rosjanie radzę sobie ze srogą zimą i mrozami. Drugą część prezentacji multimedialnej stanowiła zdjęcia z rosyjskim zimowym krajobrazem. Były one inspiracją dla dzieci które w dalszej części spotkania za pomocą farb wykonały rosyjski zimowy pejzaż.

Cykl zajeć z przedszkolami

W dniach 6-9 listopada 2017 r. CKiJR odwiedziły po dwie grupy dzieci z prywatnych słupskich przedszkoli „Zielona Dolina” oraz „Kraina Uśmiechu”. Przedszkolaki wzięły udział w pierwszych zajęciach z cyklu „Poznajemy Rosję”. Przed ich rozpoczęciem zostały zapoznane z Centrum oraz jego działalnością. Następnie dzięki prezentacji multimedialnej poznały podstawowe informacje o Rosji: flaga, herb, mapa, położenie geograficzne. Zostały również zaprezentowane sztuki ludowe takie jak gżel, chochłoma, beresta. Dzieci miały okazję zobaczyć wyroby wykonane tymi technikami, które znajdują się na wyposażeniu CKiJR. W drugiej części prezentacji przedstawione zostały postacie z rosyjskich bajek. Grupa obejrzała dwie z nich- „Wilk i Zając” oraz „Masza i Niedźwiedź. Na koniec dzieci wykonały kolorowanki związane z tymi bajkami.

Wizyta uczniów z Miastka

DSC07213 2 listopada 2017 r. CKiJR odwiedzili  uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z Miastka. Wzięli oni udział w specjalnych zajęciach z cyklu „Poznajemy Rosję”, które objęły kilka tematów. Przed rozpoczęciem zajęć uczniowie zostali zapoznani z pomieszczeniami centrum i działalnością jakie ono prowadzi. Pierwszym z tematów spotkania była Syberia. Dzięki prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną, młodzież poznała lepiej tą rozległą rosyjską krainę geograficzną. Na początku goście dowiedzieli się jaki obszar zajmuje Syberia, oraz na jakie strefy przyrodnicze jest podzielona. Poznali jej największe rzeki , oraz faunę i florę. Dowiedzieli się o mieszkańcach i miastach Syberii. Szerzej omówione zostało jezioro Bajkał oraz jego ekosystem. Dużo uwagi poświęcone także zostało kolei transsyberyjskiej. Przedstawiono informacje o historii kolei, przebiegu jej trasy, ciekawostkach i najważniejszych stacjach. DSC07210 Drugi temat to historia podboju kosmosu przez Rosjan. Na początku młodzież poznała dzieje pierwszego sztucznego satelity Ziemi – Sputnika 1. Następnie omówione zostały załogowe misje – począwszy od Sputnika 2. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat pierwszych psów kosmonautów- Łajce, Czarnuszce, Białej i Strzale. Później dowiedzieli się jaką rolę dla rozwoju kosmosu odegrali Jurij Gagarin, Walenitina Tereszkowa, Aleksiej Leonow i inni wielcy kosmonauci. Zostały także zaprezentowane loty kolejnych statków serii Wostok, Woschod, Sojuz, Sojuz T, Sojuz TM, Sojuz TMA i najnowszych Sojuz TMA-M które używane są przez Rosjan do dziś. Osobną część prezentacji stanowiło przedstawienie rosyjskich stacji kosmicznych Salut, stacji Mir, oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. DSC07214 Trzecia część spotkania to tradycja picia herbaty w Rosji. Młodzież dowiedziedziała się skąd przywędrowała do Rosji herbata i jak kiedyś była spożywany. Poznali także samowar i jego historię. Po zakończeniu prezentacji była okazja do degustacji herbaty przyrządzonej przy pomocy samowarów znajdujących się na wyposażeniu Centrum. Potem była jeszcze okazja do obejrzenia wystawy „Parki Narodowej Rosji” która znajduje się w CKiJR.

Rosyjska przyroda- zajęcia na F11

DSC07207 DSC07209

 

 

 

 

 

 

31 października na Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyły się wyjazdowe zajęcia organizowane przez CKiJR. W zajęciach uczestniczyła grupa 6-latków z Przedszkola nr 32 w Słupsku. Były to drugie zajęcia z cyklu „Poznajemy Rosję” w których wzięła udział ta grupa dzieci. Tym razem tematem spotkania była rosyjska przyroda . Dzieci poznały faunę i florę Rosji. Dowiedziały się na jakie strefy przyrodnicze jest podzielona, jakie rośliny i zwierzęta je tworzą. Zostały także przedstawione bardziej szczegółowo najbardziej charakterystyczne zwierzęta w Rosji. Przedszkolaki porównały także przyrodę rosyjską do polskiej. Rozpoznały zwierzęta które występują zarówno w Rosji jak i w Polsce. Na koniec wyświetlone zostało kilka odcinków popularnej rosyjskiej bajki - „Masza i Niedźwiedź”.

Galeria

 • akademia.JPG
 • bn.JPG
 • DSC05887.JPG
 • DSC05940.JPG
 • DSC05946.JPG
 • DSC06067.JPG
 • filia1.JPG
 • kazachowie.JPG
 • kombatanci.JPG
 • kombatanci1.JPG
 • lermontowk3.JPG
 • podsumowaniewoland.JPG
 • quiz.JPG
 • soczi2.jpg
 • sp4kreml2.JPG
 • UTW1.JPG
 • UTW2.JPG
 • _DSC1999.JPG
 • _DSC2184_Medium.JPG
 • _DSC2374_Medium.JPG

Archiwum

Partnerzy


 
           

 

100

 

     
                   
 
 

CKiJR w Polsce