Letnie zajęcia o Maslenicy

DSC07049 7 lipca 2017 r. do CKiJR po raz dugi podczas wakacji przybyła grupa dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 2 i nr 4 MOPR w Słupsku. Tym razem tematem spotkania była Maslenica- rosyjskie święto ludowego kalendarza. Jest ono obchodzone corocznie, 8 tygodni przed prawosławną Wielkanocą- czyli świętem Paschy. Świętowanie trwa cały tydzień od poniedziałku do niedzieli. Z prelekcji oraz prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się m.in. jakie tradycyjne zabawy towarzyszą Maslenicy, jakie potrawy są spożywane w tym czasie i jakie inne obrzędy, zwyczaje i wierzenia ludowe są praktykowane. Po zakończeniu części teoretycznej wyświetlony został krótki fragment filmu „Cyrulik Syberyjski”, gdzie bardzo dobrze ukazana została Maslenica w XIX. Następnie dla porównania goście obejrzeli filmik ukazujący jak współcześnie wygląda świętowanie w Rosji.