Poznajemy Rosję- gżel

DSC07063 DSC07065

12 lipca 2017 r. CKiJR odwiedziła grupa dzieci uczęszczających na letnie półkolonie organizowane przez Szkołę Podstawową nr 2 w Słupsku. Tematem zajęć była rosyjska sztuka ludowa zdobienia porcelany – gżel. Dzieci poznały m.in. historię gżelu, sposób wytwarzania i malowania porcelany. Dowiedziały się, jak ważną rolę dla Rosjan pełnił gżel w przeszłości i jak powszechny jest współcześnie. Grupa miała okazję zapoznać się z prawdziwymi wyrobami z gżelu, znajdującymi się w Centrum. Następnie własnoręcznie za pomocą farbek, goście wykonali talerzyki z namalowanym niebieskim wzorem gżelu. Po zakończeniu prac plastycznych uczniowie obejrzeli bajkę „Masza i Niedźwiedź”. Ponadto dzieci obejrzały wystawę fotograficzną Parki Narodowe Rosji którą obecnie można zwiedzać w CKiJR.