Poznajemy matrioszkę!

DSC07073 DSC07085

19 lipca 2017 r. CKiJR odwiedziły dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 1 MOPR w Słupsku, tematem spotkania była najsłynniejsza rosyjska lalka - matrioszka. Wykonuje się ją najczęściej z drewna lipowego, produkcję rozpoczyna się od najmniejszej laleczki. Półprodukt o potrzebnej wysokości jest obrabiany i przecinany na dwie części – dolną i górną. Jako pierwszą wykonuje się dolną część. Następnie wytacza się wewnątrz obie części tak, aby mniejsza lalka mieściła się w środku. I tak proces powtarza się, aż do największej zaplanowanej lalki. Do malowania matrioszek wykorzystuje się zarówno gwasz, jak i farby olejowe. Proces ozdabiania rozpoczyna się od namalowania twarzy, fartuszka, a potem przechodzi się do pozostałych elementów. Po wysłuchaniu prelekcji, na zakończenie spotkania, goście wykonali matrioszki wg swoich autorskich pomysłów.