Wizyta uczniów z Miastka

DSC07213 2 listopada 2017 r. CKiJR odwiedzili  uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych z Miastka. Wzięli oni udział w specjalnych zajęciach z cyklu „Poznajemy Rosję”, które objęły kilka tematów. Przed rozpoczęciem zajęć uczniowie zostali zapoznani z pomieszczeniami centrum i działalnością jakie ono prowadzi. Pierwszym z tematów spotkania była Syberia. Dzięki prelekcji połączonej z prezentacją multimedialną, młodzież poznała lepiej tą rozległą rosyjską krainę geograficzną. Na początku goście dowiedzieli się jaki obszar zajmuje Syberia, oraz na jakie strefy przyrodnicze jest podzielona. Poznali jej największe rzeki , oraz faunę i florę. Dowiedzieli się o mieszkańcach i miastach Syberii. Szerzej omówione zostało jezioro Bajkał oraz jego ekosystem. Dużo uwagi poświęcone także zostało kolei transsyberyjskiej. Przedstawiono informacje o historii kolei, przebiegu jej trasy, ciekawostkach i najważniejszych stacjach. DSC07210 Drugi temat to historia podboju kosmosu przez Rosjan. Na początku młodzież poznała dzieje pierwszego sztucznego satelity Ziemi – Sputnika 1. Następnie omówione zostały załogowe misje – począwszy od Sputnika 2. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat pierwszych psów kosmonautów- Łajce, Czarnuszce, Białej i Strzale. Później dowiedzieli się jaką rolę dla rozwoju kosmosu odegrali Jurij Gagarin, Walenitina Tereszkowa, Aleksiej Leonow i inni wielcy kosmonauci. Zostały także zaprezentowane loty kolejnych statków serii Wostok, Woschod, Sojuz, Sojuz T, Sojuz TM, Sojuz TMA i najnowszych Sojuz TMA-M które używane są przez Rosjan do dziś. Osobną część prezentacji stanowiło przedstawienie rosyjskich stacji kosmicznych Salut, stacji Mir, oraz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. DSC07214 Trzecia część spotkania to tradycja picia herbaty w Rosji. Młodzież dowiedziedziała się skąd przywędrowała do Rosji herbata i jak kiedyś była spożywany. Poznali także samowar i jego historię. Po zakończeniu prezentacji była okazja do degustacji herbaty przyrządzonej przy pomocy samowarów znajdujących się na wyposażeniu Centrum. Potem była jeszcze okazja do obejrzenia wystawy „Parki Narodowej Rosji” która znajduje się w CKiJR.