Malowanie chochłomy

DSC04258 DSC04252

19 stycznia 2015 r. na kolejne cykliczne zajęcia przybyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Słupsku. Tym razem tematem spotkania była rosyjska sztuka ludowa zdobienia drewna- chochłoma. Na początku dzieci zapoznały się z krótką prezentacją multimedialną. Dowiedziały się z niej, że chochłoma powstała w XVII w. a sama nazwa pochodzi od niewielkiej wioski Chochłomy znajdującej się w okolicach Niżnego Nowogrodu. Zamieszkiwali ją uciekinierzy, przeciwnicy reform patriarchy Nikona, którzy byli malarzami ikon. Po obejrzeniu prezentacji dzieci przystąpiły do zasadniczej części zajęć- malowania wzorów chochłomy za pomoc farb plakatowych. Do dyspozycji miały  jedynie podstawowe kolory chochłomy: żółty, czarny, oraz czerwony. Wszystkie prace zostały wykonane z dużym rozmachem oraz wielką estetyką.