Poznajemy Rosję - PWD nr 4!

DSC07584 DSC07585

6.02.2018 r. CKiJR odwiedziły dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego nr 4 MOPR w Słupsku. Pierwsza część spotkania była poświęcona rosyjskim obyczajom, związanym z przygotowaniem i obchodami świąt w Rosji. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., że obchody Bożego Narodzenia w Rosji rozpoczyna Soczelnik, czyli wieczerza wigilijna. Na stole obowiązkowo powinno się znaleźć 12 postnych dań., a uroczyściej niż Boże Narodzenie świętowany jest Nowy Rok. Większość Rosjan wita go w gronie rodziny lub przyjaciół, przy choince i suto zastawionym stole. Właśnie wtedy nasi wschodni sąsiedzi składają sobie życzenia i obdarowują się prezentami. Dzieciom podarunki, tradycyjnie przynoszą Dziadek Mróz i Śnieżynka. Po zapoznaniu się z różnicami i podobieństwami pomiędzy świętami w Polsce i Rosji, rozpoczęła się druga część spotkania, dotycząca rosyjskiej sztuki ludowej. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z ceramiką wyrabianą w miejscowości Gżel w Rosji i okolicznych wsiach. Pod wrażeniem wyrobów ceramicznych, malowanych na biało w połączeniu z odcieniami koloru niebieskiego, dzieci i młodzież przystąpiły do pracy nad projektem swojego autorskiego talerza w barwach gżelu.