Kl. III SP nr 4 poznaje bajki Puszkina!

IMG 20190226 103455 26.02.2019 r. CKiJR odwiedzili uczniowie kl. III Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Gustawa Morcinka w Słupsku. Ponieważ w tym roku przypada 220 rocznica urodzin A.S. Puszkina, tematem naszego spotkania były bajki jego autorstwa. Najpierw uczniowie wysłuchali rosyjskiej baśni wierszowanej pt.: „Bajka o carze Sałtanie, o jego synu, sławnym i potężnym bohaterze, księciu Gwidonie Sałtanowiczu i o pięknej księżniczce Łabędzicy". Aleksander Puszkin napisał ją w 1831 roku. Na język polski była tłumaczona przez trzech autorów: Bolesława Londyńskiego, Jana Brzechwę oraz Andrzeja Lewandowskiego. Bajka jest autorską interpretacją baśni ludowej. Podczas drugiej części spotkania uczniowie obejrzeli radziecki film animowany z 1967 roku, adaptacje bajki Aleksandra Puszkina pt.: „Bajka o złotym koguciku". Stary car nie mając już sił do wojaczki, przyjmuje podarunek od Czarodzieja. Podarkiem tym jest Złoty Kogut, który swym pianiem ostrzega przed zbliżającym się wrogiem. W zamian za to car ma zaprzestać wojen. Obie bajki bardzo spodobały się dzieciom.