Klub Miłośników Kina - luty/marzec!

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARII DĄBROWSKIEJ -

CENTRUM KULTURY I JĘZYKA ROSYJSKIEGO W SŁUPSKU

„Zamek”

*******************

„Swój wśród obcych, obcy wśród swoich”

„Tabór wędruję do nieba”

*******************

„Italianiec”

*****************

21.02 godz. 16.00 - Zamek

Pierwsza rosyjska ekranizacja powieści Franza Kafki przyniosła jej autorowi wiele nagród, w tym nagrodę Federacji Rosyjskich Klubów Filmowych. "Zamek" - niedokończona powieść Kafki - jest mroczną parabolą tragicznego losu jednostki we wrogim świecie. Osamotniony bohater zmaga się z anonimowymi siłami biurokratycznego aparatu represji, starając się zachować.

Geodeta zostaje zaproszony do Zamku w celu prowadzenia stosownych prac. Gdy przyjeżdża na wieś ze zdziwieniem zauważa, że nikt na niego nie czeka. Próby udowodnienia swoich praw do niczego nie doprowadzają, jest całkowite niezrozumienie. Pragnienie wejścia do Zamku jeszcze bardziej ogarnia bohatera.

Produkcja: FrancjaNiemcyRosja

Gatunek: Dramat

Czas trwania: 2 godz.

Reżyseria: Aleksey Balabanov

Scenariusz: Aleksey BalabanovSergey Selyanov, Evgeniy Stychkin,

Obsada: Svetlana Pismichenko, Svetlana Serval, Nikolay Stotskiy, Vladimir Kuznetsov, Viktor Sukhorukov

28.02 godz. 16.00 –

„Swój wśród obcych, obcy wśród swoich”

Pełnometrażowy debiut reżyserski Nikity Michałkowa. Brawurowa mieszanina klasycznych elementów filmu sensacyjnego: poszukiwania nieuchwytnego zdrajcy, walka o transport złota potrzebnego nowej władzy sowieckiej, podejrzenie rzucone na człowieka sprawdzonego w walce i jego samotna, szaleńczo śmiała akcja we wrogim obozie. Opowieść pełna zaskakujacych zwrotów akcji, osadzona w latach dwudziestych.

Produkcja: ZSRR

Gatunek: Dramat

Czas trwania: 1 godz 37 min

Reżyseria: Nikita Michałkow

Scenariusz: Eduard Volodarskiy, Nikita Michałkow

Obsada: Nikolai Pastukhov, Konstantin Rajkin, Nikita Michałkow, Sergey Shakurov, Aleksandr Kaydanovskiy

7.03 godz. 16.00 - „Tabór wędruję do nieba”

Tabor wędruje do nieba” (1976) to film o Cyganach przedstawionych przez Maksyma Gorkiego w opowiadaniach „Makar Czudra” i „Starucha Iziergil”. Akcja obrazu Emila Łotianu osadzona jest na początku XX wieku w Besarabii, mniej-więcej w okolicach dzisiejszej granicy rumuńsko –  mołdawsko – ukraińskiej. Tło geograficzno – historyczne jest tu bardzo ważne, chociażby ze względu na to, że o wizualnej atrakcyjności filmu decydują w dużej mierze zapierające dech w piersiach krajobrazy tamtejszych Karpat. Cyganie są ponadto pokazani na tle innych kultur, które w tym okresie żyły ze sobą na tym terenie, co pozwoliło jeszcze bardziej uwypuklić charakterystyczne ich cechy. Dzieło Łotianu opowiada historię Luiku Zobara (Grigore Gigoriu), który sam o sobie mówi, że jest najlepszym na świecie koniokradem. Luiku, podobnie zresztą jak cała reszta jego ludu, niewiele sobie robi z władzy i ustanowionego przez nią prawa. Nie jest jednak bynajmniej pozbawionym zasad opryszkiem. Rodaka, którego ratuje od kary za kradzież, poucza, że można kraść konie i kobiety, natomiast w żadnym wypadku wytworów czyjejś pracy. Ścierając się z tymi, którzy próbują narzucić mu swoją wolę kilkakrotnie niemal cudem unika śmierci, doświadcza mocy cygańskiej magii i – jakżeby inaczej – prawdziwej miłości, która jednak wcale nie kończy się tak jak przeważnie kończą się historie miłosne.

Produkcja: ZSRR

Gatunek:Melodramat, Musical

Czas trwania: 1 godz. 39 min.

Reżyseria: Emil Loteanu

Scenariusz: Emil Loteanu

Obsada: Grigore Grigoriu, Svetlana Toma, Pavel Andrejchenko, Borislav Brondukov, Oleg Khabalov

14.03 godz. 16.00 - „Italianiec”

Bezdzietne włoskie małżeństwo przyjeżdża do prowincjonalnego domu dziecka w Rosji, żeby zaadoptować rosyjskie dziecko. Spośród wielu dzieciaków Włosi wybierają sześcioletniego Wanię - wychowankowie domu dziecka przezywają chłopca „Italiańcem”. Przed Wanią otwiera się nowa perspektywa - bogate życie w słonecznej Italii - życie bez trosk, problemów i ciągłej walki o jutro. Ale chłopiec marzy o czymś zupełnie innym. Kiedy w domu dziecka pojawia się matka jego przyjaciela (wcześniej adoptowanego przez obcokrajowców), Wania postanawia odszukać swoją biologiczną matkę. Wania dociera do swoich akt, odnajduje adres matki. Z pomocą starszej koleżanki udaje mu się uciec z domu dziecka. Dziewczyna zostaje złapana przez policję i Wania sam wsiada do pociągu. Kiedy dojeżdża do miasteczka, w którym mieszka jego mama, na miejscu czekają już na niego dyrektor domu dziecka i bizneswomen - „Madam”, żyjąca z pośrednictwa przy międzynarodowych adopcjach. Wania to dla nich jedno z kolejnych dzieci, na których mogą zarobić niezłe pieniądze. Na drodze Wani pojawiają się rozmaite przeszkody - chłopiec musi wiele przejść, by osiągnąć swój cel.

Produkcja: Rosja 2005,

Gatunek: dramat,

Czas trwania: 90 min.,

Reżyseria: Mikhail Tumanishvili