Klub "ОКНО" zaprasza!

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. MARII DĄBROWSKIEJ - CENTRUM KULTURY I JĘZYKA ROSYJSKIEGO W SŁUPSKU

„PÓŁMGŁA"  (ПОЛУМГЛА)

******************************

„SZLACHECKIE GNIAZDO” (ДВОРЯНСКОЕ ГНЕЗДO)

*************************

„DWUNASTU” (12)

„ROK 1612"  (1612)

*****************************

POKAZY FILMOWE SĄ REALIZOWANE WE WSPÓŁPRACY I DZIĘKI UPRZEJMOŚCI KLUBU FILMOWEGO "HORYZONT" DZIAŁAJĄCEGO PRZY ROSYJSKIM CENTRUM NAUKI I KULTURY  W GDAŃSK

„PÓŁMGŁA” (ПОЛУМГЛА)

Fascynujący i dość nietypowy film wojenny. Sam fakt, że przy jego produkcji współpracowały ekipy niemiecka z rosyjską, jest interesujący, zważywszy na koleje wojenne, kiedy to Niemcy ponieśli na froncie rosyjskim druzgocącą klęskę, a jak wiadomo, do dziś tlą się zadawnione urazy pomiędzy nacjami. Jest to obraz jednak nie tylko z tego względu interesujący. Na oklaski zasługuje bardzo ciekawy scenariusz. Losy jeńców niemieckich, którzy trafili pomiędzy rosyjską ludność, przedstawiono obiektywnie i bez zbędnego patosu. Mottem filmu są znamienne słowa: "Jesteśmy tylko pionkami w historii". Tragiczne zakończenie na długo nie pozwala wymazać tego obrazu z pamięci.

FILM  Z NAPISAMI W JĘZYKU POLSKIM !

Rok produkcji: 2005

Gatunek: dramat wojenny

Reżyseria: Artyom Antonov

Obsada: Anastasiya Sheveleva, Martin Jackowski, Lidiya Bairashevskaya, Natalya Burmistrova

"SZLACHECKIE GNIAZDO"  (ДВОРЯНСКОЕ ГНЕЗДO)

Adaptacja powieści Iwana Turgieniewa wzbogacona wątkami i postaciami z innych dzieł pisarza."Fiodor Ławrecki po długim pobycie za granicą i rozstaniu z żoną - piękną, poślubioną z miłości, ale upokarzającą go i wiarołomną Warwarą (w tej roli Beata Tyszkiewicz), Ławrecki wraca do kraju, żeby rozpocząć tu nowe życie. W domu, oddychając swojską atmosferą, nabiera energii, odzyskuje wewnętrzną harmonię, a pozycja "pana na włościach" bardzo mu odpowiada. Zarządza majątkiem, składa wizyty sąsiadom, spotyka się z dawnymi znajomymi. Odwiedza też młodziutką sąsiadkę Lizę i zakochuje się w niej. Dziewczyna odwzajemnia jego miłość i w imię tego uczucia odrzuca oświadczyny wysokiego urzędnika z Petersburga.

FILM W ORYGINALNEJ WERSJI JĘZYKOWEJ!

Rok produkcji: 1969

Gatunek: kostiumowy, obyczajowy, romans, psychologiczny

Reżyseria: Andriej Konczałowski

Obsada: Beata Tyszkiewicz, Wasilij Mierkuriew, Sergey Nikonenko

„DWUNASTU” (12)

12 przysięgłych z różnych warstw społecznych współczesnej Rosji, o różnym statusie, musi zadecydować o winie lub niewinności młodego Czeczena, który został oskarżony o zamordowanie swojego przybranego ojca - byłego oficera Specnazu, który prowadził działania wojenne na terytorium Czeczenii. Film jest rosyjskim remakiem znanego filmu amerykańskiego reżysera Sidneya Lumeta "Dwunastu gniewnych ludzi”.

FILM Z NAPISAMI W JĘZYKU POLSKIM!

Rok produkcji: 2007

Czas trwania:150 min.

Gatunek: drmat

Reżyseria: Nikita Michałkow

Obsada: Sergey Makovetskiy, Nikita Michałkow, Sergey Garmash, Valentin Gaft, Aleksiej Pietrienko, Yuriy Stoyano

„ROK 1612” (1612)

Film opowiada  czasach tzw. Wielkiej Smuty na początku XVII wieku, a konkretnie o epizodzie wojny polsko rosyjskiej 1609 - 1618, dotyczącym zajęcia przez Polaków Moskwy w 1610 roku i następnie walce o ich wypędzenie - co nastąpiło w roku 1612. Wydarzenia historyczne są jednak tylko tłem, ponieważ film zawiera elementy fantastyczne.

FILM  Z NAPISAMI W JĘZYKU POLSKIM !

Rok produkcji: 2007

Gatunek: dramat wojenny